Tak jsme se s paní Maciuchovou přeci jen potkali…

5. října 2010 v 13:16 | Vít Karas
Když jsme na úplném začátku, dlouho předtím, než se projekt Dokonalého světa opravdu rozběhl, diskutovali nad jeho obsazením, zvažovali jsme pro roli Alžběty i paní Hanu Maciuchovou.
Byla však pracovně vytížená, a my pozvali Janu Hlaváčovou. Věřte mi, že jsem pak už nikdy nelitoval. Mockrát jsem se přesvědčil o tom, jak skvělou volbou pro roli Alžběty byla! Jana je prostě báječná a jedinečná. A moc si cením (mimo spousty jiných věcí, pro které ji mám rád a vážím si jí), že se nikdy neurazila, přestože věděla o tom, že jsem její roli původně nabízel někomu jinému.

Nicméně - jakmile se později ve scénáři objevila "první dáma", byla to výborná příležitost, jak se s paní Maciuchovou nakonec přeci jen potkat. Paní Hana propůjčila té roli nesmírné kouzlo, šarm a hloubku. A byla JEDINÁ!!!!, kdo platil na našeho milého chlapečka Toníka!!!! Ten z ní byl úplně paf a dělal vše, co řekla, a nezaplakal a nezaplakal! Scéna rozhovoru s Terezou Brodskou, kdy si Toník hraje v pozadí s balónem, je krásnou ukázkou herecké pohotovosti a smyslu pro improvizaci od obou aktérek. Kdyby nebyly tak dobré herečky, nikdy by nevyšla tak lehce a půvabně. Byl to magický okamžik. Do dnes na něj velmi rád vzpomínám.

Asi jste si všimli, že má paní Maciuchová při scéně focení první dámy v jednu chvíli jiný kostým.
Původně totiž byla scéna delší. První dáma měla dělat drahoty a odmítnout převléci se. Při samotném focení pak měla působit ztuhle. Marie a Michelle však měly připravený záložní plán - překvapily první dámu její dcerou a pak už šlo vše jak po másle. První dáma byla rázem svolná převléci se a začala se usmívat. Scéna však byla příliš zdlouhavá, takže jsme ji museli zkrátit.

A ještě jeden lapsus s kostýmem první dámy pro ty z vás, kdo se rádi zabývají těmito detaily J Všimněte si, jakou barvu má její sáčko na finální fotografii, kterou jí přinese Michelle "na hrad" a porovnejte ji s barvou při focení… Inu - když se daří, tak se daří!

Jak už jsem naznačil, čtvrtým dílem jsme si definitivně rozkmotřili našeho filmového chlapečka Toníka. Martin Pechlát měl za úkol krmit ho jogurtem a chlapeček patrně jogurt nerad. A začal nám plakat. A už nepřestal. I když se před ním Martin dušoval, že jíst jogurt nemusí, že mu bude držet lžičku jen před pusinkou, nevěřil. Pořád plakal. Usedavě a hořce.

Všimněte si záběru, kdy se Tereza vrací z ložnice a Martin je zády ke kameře. Mluví na Toníka… ale na židli v tu chvíli už nikdo není. Chlapeček totiž plakal tak, že jsme ho museli poslat domů, jinak bychom scénu nenatočili. Záběr, kdy ho Agátka přiveze v kočárku a lišácky hlásí Tereze, že "má černýho Petra a nemusí do školky", jsme pak natočili zvlášť o několik dní později a byl to, tuším, poslední chlapečkův herecký záchvěv v seriálu.

On si totiž v hlavičce spojil filmový ateliér s jogurtem a kdykoliv přijel, začal plakat. Odnesli jsme ho ven, chlapeček přestal. Vstoupili jsme s ním zpět - chlapeček začal. Nezbývalo nám, než ho vyměnit a dál už netrápit jak jeho, tak nás. Při natáčení čtvrtého dílu jsem také provedl vylomeninu já sám - poprvé v životě utíkal z natáčení!

Normálně většinou prchají herci - hrají totiž večerní představení. Takže přijde asistent, řekne, že máte tolik a tolik času, abyste natočil tolik a tolik scén, protože v tu a tu hodinu vám herec bez pardonu zmizí, ať to máte "v kufru", nebo ne, i kdybyste se třeba na hlavu stavěl. Také se stane, že za vámi přijde producent, poklepe na rameno a předtím, než si začne trhat košili, zkusí vám nejprve jemně naznačit, že "se s tím moc patláte a nestihnete to!" A pak vám začnou z natáčení utíkat lidé ze štábu, protože už je "přesčas" a všichni toho mají dost a nepřinutíte je zůstat ani penězi. Tentokrát "bral roha" režisér, protože mu letělo letadlo… Bylo to při natáčení nočních scén na lodi, kam pozve David Marii na večeři.

(Odbočka: Eva Sakálová jedla ústřice opravdu poprvé v životě, takže její reakce jsou naprosto autentické. Navíc jich musela sníst vážně hodně, neboť jsme záběr točili několikrát. A Saša zrovna tak. Když "padl" druhý podnos ústřic, ozval se někdo ze štábu, že je to vlastně docela nebezpečné sníst jich tolik najednou, že by mohli dostat otravu… No…stále žijí, tak to asi nebude tak hrozné.)

Ale zpět k letadlu. Točili jsme celou noc, blížilo se ráno, kameraman Pavel Berkovič krásně zasvěcoval scénu dialogu Kruťandy a Davida nad jídelními lístky a mě začalo polévat horko. Poprvé při natáčení jsem totiž zariskoval a zakoupil last minute do Milána, města módy - ze studijních důvodů, pochopitelně J. Propočítával jsem všechno dopředu a vycházelo mi, že odjedu včas, bez problémů. Inu - nezkušený režisér, který neví, že když se něco může při natáčení pokazit, tak se to pokazí.

Scénu hovoru Davida a Vandy jsem už pak režíroval s kufrem v ruce, po posledním Vandině slovu jsem za běhu zakřičel STOP a vrhl se do připraveného auta, které se mnou prosvištělo ulicemi města (cestou jsem psal omluvné smsky Sašovi a hlavně Vandě, která celou noc trpělivě čekala jen na tuhle jedinou scénu), nabrali jsme mou bývalou přítelkyni a na poslední chvíli stanuli na letišti… Kde jsme zjistili, že nikam neletíme, protože platba z mého účtu nestačila dorazit včas, takže se letenky anulovaly… Inu, když se daří, tak se daří, jak jsem již prve podotknul.

Nakonec jsme přeci jen odletěli, takže happy end, jak se na správný hollywoodský spektákl sluší.

Chcete také blog jako ? Založte si jej zdarma zde!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | Web | 5. října 2010 v 16:42 | Reagovat

Výběr herců - paní Jany Hlaváčové se mi taky moc líbí a paní Maciuchová jako první dáma - bezvadný!! No vlastně vůbec seriál se mi líbí - hlavně humor, ale tak nějak celkově - osobně na české seriály nekoukám, shodou náhod jsem zahlídla v TV 5.díl a celý jsem ho dokoukala - bavilo mě to. Pak jsem onemocněla a tak mě napadlo - proč s nekouknout na předešlé díly...no a teď se těším na středu :))) Takže palec nahoru, ať se Vám daří!!

2 pan Nedostižný pan Nedostižný | Web | 5. října 2010 v 17:10 | Reagovat

Je to hrozně zajímavý,člověk si ten seriál večer pustí,aby načerpal energii,získal inspiraci,pobavil se a tak.Přitom lidé,kteří stojí ,,za oponou" potřebují totéž,a to jako divák zjišťuju až při čtení těhle řádků...
Ps:Nemůžu si pomoct,ale seriál mi strašně připomíná film ,,Ďábel nosí pradu" :)

3 silenka silenka | 28. října 2010 v 12:22 | Reagovat

příspěvky nějak ustrnuly, autore, piš dál, těším se na další! :)

4 maples maples | Web | 27. září 2016 v 14:53 | Reagovat

okamzita pujcka bez registru :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama